Різдво Христове святкували 25 грудня

Іван ГЛУШМАН

Історична подія для Острога та України відбулася 25 грудня. Щоправда, наразі далеко не всі острожани, на жаль, так думають. Але з часом, я вважаю, усе зміниться. Тож у Свято-Миколаївському храмі відбулася перша святкова Різдвяна літургія за новоюліанським (григоріанським) точним сучасним календарем. Про відповідне рішення вірян «Замкова гора» розповідала в № 48 за 9 грудня «Зробили рішучий крок». Нагадаю, що тоді на зборах всі одноголосно висловилися за святкування Різдва 25 грудня. Переважна більшість тих, хто голосував через сайт храму, також підтримала перехід, лише 2 голоси було проти. 

І ось Різдво Христове 2022 року настало. Храм ущерть наповнився людьми, навіть усі охочі не змогли вміститися. Перед початком служби до церкви завітали члени скаутської організації «Пласт» Василь Павельчук, Тарас Радченко та Олександр Юрчук, який, до речі, майже 30 років тому започаткував цю організацію в Острозі. Вони передали Вифлиємський вогонь миру, привезений із місця народження Ісуса Христа настоятелю Свято-Миколаївського храму, благочинному церков Острожчини Православної церкви України, протоієрею Юрієві Лукашикові. Усі свічки в храмі були погашені і запалені від благодатного вогню. Люди з радістю сприйняли цю знакову подію.

Юрій Лукаших із церковним хором, на мій погляд, на дуже високому емоційному піднесенні відслужив святкову Різдвяну Літургію за відповідним чином. Під час проповіді священник наголосив, що коли Ісус Христос народився, то він змінив навіть літочислення, приніс Новий Заповіт. Він є найдорожчим скарбом Слова Божого. Спасіння душі – це ліки від найтяжчих хвороб людини. Коли Христос творить усе по-новому, то чому нам не служити і жити за новим стилем. За ним Різдво 25 грудня. Коли ми згадуємо про велике воскресіння Христове, то Він воскрес саме першого дня. Коли Бог створював світ, то першого дня він відділив світло від темряви, а також гріх від праведності. Тому нам треба все старе відкинути й користуватися новим. Це в усіх сферах правильно. Святкування 25 грудня дає можливість нормально відзначати прихід Нового року. Не в пості, а після його завершення. Так зустрічають Новий рік у переважній більшості цивілізованих країнах християнського світу. Цього року прихожани Свято-Миколаївського храму вирішили відірватися від кацапської церкви. Вона найбільше тримається старого стилю і всього іншого застарілого. «Господь сказав, що молоде вино ніхто не вливає у старі бордюки. Вони лопнуть і пропаде вино і бордюки. Тому ми вирішили відірватися від росії так, як вона розпочала кровопролитну, дуже жорстоку війну проти України, принесла розруху і біду, забрала життя наших співвітчизників. Сьогодні смуток скрізь в Україні. І це не дивлячись на наше спільне християнське коріння. Тому ми вирішили від ворога відірватися. Особливо в тому плані, що святкувати за старим стилем неправильно. Український народ заслуговує жити і святкувати по-новому», – зазначив Юрій Лукашик.

Також був відслужений молебень, відбулося мирування. Дуже гарний концерт для присутніх у храмі подарували діти недільної школи при Свято-Миколаївській церкві (керівниця Оксана Миненко). Вони спеціально до Різдва Христового підготували відповідну програму. Під час неї колядували, віншували, читали вірші про свято, Спасителя, щиро бажали добра й миру острожанам, усій Україні та світу.

– Православна церква України постановила, що 25 грудня лише цього року посту не буде, – розповів для «Замкової гори» Юрій Лукашик. – Це через те, що ми чекаємо нового календаря. Сказано: усе, що буде розв’язано на землі, буде розв’язано й на небі. Церква дозволила тільки один день у неділю не постити, щоб приймати радість із всією їжею. У понеділок піст продовжився і завершиться цього року 7 січня. Раптово так переходити не можна. Багато людей дуже прив’язані до старого. Є люди, які легко сприймають новизну. Щоб не створювати суперечку цього року, ми проведемо Різдвяну літургію і 7 січня. Надалі, я думаю, буде розроблений новий календар. Це буде робитися разом із державою, щоб узгодити різні складні моменти. Думаю, наступного року вже все увійде в норму, бо буде новий календар. І тоді ми будемо святкувати за новим стилем. Ми – європейський народ і хочемо бути з Європою та всім цивілізованим світом, із тими православними церквами, які вже давно відійшли від старого календарного стилю. Тепер це 10 церков, у тому числі грецька. Коли я служив Різдвяну Службу Божу, то відчув, що цей день, 25 грудня, є набагато благодатнішим, ніж 7 січня. У мене є досвід 27 років служби. Я мав надзвичайно велике піднесення та велику радість. Такого я не відчував уже давно. Для мене як священника це гарна духовна ознака, що ми на правильному шляху. Можливо, хтось і скептично поставиться до цих слів, але священник живе по благодаті Божій. Тобто з радістю проводить Службу Божу.

З багатьма острожанами я вітався «Христос народився». Більшість гарно сприймали це. Але не всі. Одна старша жінка, найімовірніше прихильниця кацапської секти в Україні, гнівно назвала мене зрадником православної віри, мовляв такі як я – віровідступники і будемо покарані. Що на це скажеш. Люди темні й не бачать очевидного. За всіма стандартами жити і святкувати за одним календарем нормально. Подвійні стандарти, свідоме перекручування властиве лише кацапам, комунякам, які бажали, щоб люди спеціально відривалися від світу, святкували не тоді, коли треба це робити. Їх зовсім не бентежить, що коли було започатковане свято, то тоді й тепер Земля перебуває і перебувала в одному і тому самому місці. Звісно, тільки щодо Сонця, бо інші небесні тіла рухаються на інших орбітах і їхнє положення дуже рідко, а можливо, й ніколи не співпадають.

На завершення поділюся приємною інформацією, що й очільники ПЦУ (митрополит Епіфаній) та Української греко-католицької церкви (Святослав) обговорили реформу церковного календаря. Вони домовилися про спільну робочу групу. Зустріч ієрархів, до речі, відбулася 24 грудня на території Михайлівського золотоверхого монастиря. Особливу увагу предстоятелі церков звернули на узгодження позицій щодо реформи церковного календаря, яке щоразу гостріше постає перед різдвяними та пасхальними святами. Робоча група повинна всебічно вивчити питання, випрацювати конкретні пропозиції для предстоятелів та Синодів обох церков. На мій погляд, це дуже добре, бо свідчить, що процес рушив. І його вже ніхто не зупинить, навіть шипіння та злість прихильників упц мп. Мине час і буде смішно й гірко тим, хто тепер стоїть на шляху правди і справедливості…

Джерело: Газета «Замкова гора», №51, 30 грудня 2022 р.

ХРИСТОС НАРОДИВСЯ! СЛАВІМО ЙОГО!

 

 

Розклад богослужінь

4 лютого 2023 р. - Субота.
17.00 Вечірня.

5 лютого 2023 р. - Неділя.
Неділя про митаря і фарисея. Глас 1. 
9.00. Літургія. Молебень. Панахида.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Банківський рахунок Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії (01 липня 2020 р.)
 
 Збір коштів