14 серпня – Винесення чесних древ животворчого хреста Господнього; мучеників Маккавеєвих

Мученики Маккавеєви

Це торжество прийшло з Візантії, з Царгорода. Суть його полягає у перенесенні з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглася. Протягом двох тижнів цю святиню носили по столиці для очищення міста від епідемії. За допомогою хреста освячували і воду, щоб була чистою. У Київській державі цей звичай перетворився на хресні ходи до водоймищ, де вода освячувалась, і після цього всі купалися та купали худобу, щоб очиститися від лихої сили й запобігти хворобам.

Під час цього свята на Богослужінні відбувається винос хреста на середину храму і вшанування його, а після Літургії – водосвяття.

Цього ж дня Церква вшановує пам’ять семи мучеників Маккавеєвих, матерi їхньої Соломонiї та учителя їхнього Єлеазара (166 р. до Р. Х.). Мучеників звали: Авім, Антонін, Гурій, Елеазар, Евсевон, Адім і Маркелл. Вони всі загинули від сирійського царя Антіоха Єпифана. Прихильний до еллінського культу, цар увів у Єрусалимі та всій Юдеї язичницькі звичаї. Опоганив храм Господній, поставивши в ньому статую Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував юдеїв.

Багато відійшли тоді від Істинного Бога. Проте були й такі, які глибоко сумували про падіння народу Божого і продовжували вірити в майбутнє пришестя Спасителя. Дев’яносторічний старець законовчитель Єлеазар із твердістю пішов на муки і помер. Таку ж мужність показали його учні – сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія.

Цей подвиг надихнув Юду Маккавея, він підняв повстання проти Антіоха Єпифана і з Божою поміччю здобув перемогу, очистивши Єрусалимський храм від ідолів. Про всі ці події розповідається в біблійній Другій книзі Маккавеїв.

Також це свято називають Медовий Спас – цього дня святять свіжовикачаний мед і зілля. Як відомо, раніше не було багатьох фармацевтичних препаратів, хворих лікували травами, які обов’язково освячували в храмах. Цей звичай зберігся й до наших днів: люди приходять у церкву з букетом лікарських рослин, який насправді є символом вдячності Творцеві та віри у те, що все в руках Божих. Від цього дня розпочинається двотижневий Успенський піст – Спасівка, який триватиме до 28 серпня – свята Успіння Пресвятої Богородиці.

Джерело:https://www.pravoslaviavolyni.org.ua/stattia/390-14-serpnia-vynesennia-chesnykh-drev-zhyvotvorchoho-khresta-hospodnoho-muchenykiv-makkaveievykh/ 

Розклад богослужінь

24 березня 2023 р. - П'ятниця.
17.00. Вечірня з чином Пасії.

25 березня 2023 р. - Субота.
Поминання померлих.
7.30. Сповідь.
8.00. Літургія. Панахида.
17.00. Вечірня.

26 березня 2023 р. - Неділя.
4-та неділя Великого посту. Глас 8. Прп. Іоана Ліствичника.
8.30. Сповідь.
9.00. Літургія. Молебень. 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Банківський рахунок Релігійної громади Свято-Миколаївської парафії (01 липня 2020 р.)
 
 Збір коштів